3 Бакнежи Пени Валута Свадба Пари Африканска Уметност

3 Бакнежи Пени Валута Свадба Пари Африканска Уметност

DEN 160.00

Свеж

Достапно.

Тип На Објект : Метална валута. Материјали : Метал. Земја на Потекло : Западна Гвинеја и Сиера Леоне. Димензии : долги 8-12 инчи. Луѓе : Бакнеж. Оваа листа е за 3 Бакнежи пени, приближно 8-12 инчи секој. Бакнежите На Западна Гвинеја и Сиера Леоне ги користеа овие метални парчиња во чудна форма како валута повеќе од сто години. (Кисси и тома народи; Гвинеја, Сиера Леоне и Либерија, Западна Африка). Очигледно, обликот настанал барем делумно затоа што практично било невозможно да се "избричи" или да се смени количината на метал во нив без манипулацијата да стане веднаш очигледна. Поголеми "апоени" беа направени со извртување на неколку парчиња заедно и прицврстување со кожни ленти. Ако некој од нив стане легитимно скршен, неговата вредност може да се врати само на специјална церемонија спроведена од шаман. Затоа, беше кажано дека има " душа.""Во претходните времиња, браковите меѓу Гбанде беа потврдени со бакнеж денар. Откако беше платен дел од цената на невестата, младоженецот стави денар бакнеж на главата на својата невеста и рече : "ОВА Е МОЈАТА СОПРУГА."Погледнете ги ВО ЗЕМЈАТА И РУДАТА На Шедлер - 25000 ГОДИНИ АФРИКАНСКА УМЕТНОСТ ВО ТЕРАКОТА и.

Избор на клиенти

Худ есен Худи за жени колеџ Смешно копче со долг ракав со аспиратор, топло цврсто нејасно удобно удобно Свеж
Худ есен Худи за жени колеџ Смешно копче со долг ракав со аспиратор, топло цврсто нејасно удобно удобно

Худ есен Худи за жени Смешно копче за долги ракави со долги ракави, топла цврста нејасна удобност со врв�

DEN 267.04
Strвезда на starвезденото небесно винилско декларално покритие за налепницата на конзолата на Sony PlayStation 4 PS4 Свеж
Strвезда на starвезденото небесно винилско декларално покритие за налепницата на конзолата на Sony PlayStation 4 PS4

100% сосема ново Прекрасен дизајн £ stight квалитет Ова не е тежок случај Тоа е винил налепница за кожа / декл�

DEN 159.84
Аквагард Машки Обичен Редовен Дрес Кошули Со Кратки Ракави-3 Пакет Каролина Блу Свеж
Аквагард Машки Обичен Редовен Дрес Кошули Со Кратки Ракави-3 Пакет Каролина Блу

НОСЛИВОСТ : овие обични кошули со кратки ракави се засилени со контрастна лента за вратот на грбот и рак�

DEN 3.00
Комплет за завршна обработка на графички производи Логан Графички производи Свеж
Комплет за завршна обработка на графички производи Логан Графички производи

Заврши подготвени рамки за виси Карактеристики на сите додатоци потребни за да се започне...

DEN 750.40
Адаптер за марка AC за MaxTouch/MaxTouuch Android 2.3 Superpad таблет компјутер Свеж
Адаптер за марка AC за MaxTouch/MaxTouuch Android 2.3 Superpad таблет компјутер

【FEATURES】 : Special design and high quality materials ensure that the adapter is kept in low temperature to charge safely, and Certified by FCC CE ROHS, We focon producing high quality

DEN 224.00
2xu машка компресија x работи кратко Свеж
2xu машка компресија x работи кратко

Изберете Големина за да ја видите политиката за враќање за предметот 50% полиестер / 35% најлон / 15% ликра Ув

DEN 2.00
Миашуи сојузник е на врвот на жените да ја извадат двата парчиња мода од рамото суспендерот јакна голем висок врв Свеж
JJHAEVDY   Женски Повик Пеперутка Печати Долги Ракави Врвови Копче Вратот Руно Пуловер Лесни Блуза Дуксери Свеж
JJHAEVDY   Женски Повик Пеперутка Печати Долги Ракави Врвови Копче Вратот Руно Пуловер Лесни Блуза Дуксери

As Подарок За Вашата Мајка, Девојки, Сопруга и Пријатели Е Исто Така Добар Избор Големина табела : Големин

DEN 41.60
Solustre Eage Sholders 2 парчиња wallид, монтиран за убавина, сунѓер решетката за шминка, држач за прав, држач за пуфта за шминка, Свеж
3М 07531 РОЛОК ВРЕМЕ ДИСК, жолт Свеж
3М 07531 РОЛОК ВРЕМЕ ДИСК, жолт

Должината на пакетот на производот е 8,49 инчи Ширината на пакетот на производот е 6,66 инчи Висината на пак

DEN 2.00
MINKA-AIRE F448L-Bs Изведувач II Uni-Пакет 52 Инчен Тавански Вентилатор Со Интегрирано 9w LED Светло ВО Четкана Челична Завршница Свеж Попустот
Picfarce Metal US знак на знаме, 10 Рустикално срце знаме потресено американско знаме loveубов срце форма на срцето wallид што Свеж
Камерон Сино Нова замена батерија одговара за Festool C15, PSC/PSBC 400/420, Quadrive T18, Quadrive TSC55, T15, T18 Driber Drivers, Свеж
Камерон Сино Нова замена батерија одговара за Festool C15, PSC/PSBC 400/420, Quadrive T18, Quadrive TSC55, T15, T18 Driber Drivers,

Ве молиме, осигурете се дека и бројот на моделот и батеријата се совпаѓаат со вашиот уред пред да го наба

DEN 1.00
Бебе ќебе / шалче „Алиен со цвеќиња“ Свеж
Бебе ќебе / шалче „Алиен со цвеќиња“

Супер меко бебе ќебе / шал Двоен слоевит 100% памук Големина : 74см x 74см Печатено на предната страна со уни�

DEN 0.33
Метал од не'рѓосувачки челик Д подложни додатоци за замена на лопатки за замена на додатоци за Xbox One Elite Series 2 Свеж
Метал од не'рѓосувачки челик Д подложни додатоци за замена на лопатки за замена на додатоци за Xbox One Elite Series 2

Одлична тактичност : Рамната површина на Thumb Stick ви дава подобро искуство со игри и исто така ви помага да

DEN 2.67
Bluetooth Тастатура И Глувчето Комбо, Ултра Тенок Полнење Безжичен Bluetooth Тастатура и Глувчето За Андроид Таблети Паметни Свеж Попустот
PS5 Конзола И Контролори Кожата ЗА PS 5 Легенди Стрелец Контролор Налепница Налепница Заштитни Бабита Догра Свеж
PS5 Конзола И Контролори Кожата ЗА PS 5 Легенди Стрелец Контролор Налепница Налепница Заштитни Бабита Догра

ЗАШТИТЕТЕ ЈА ВАШАТА PS5Целосна Боја, Слична На" АнтиЛизгање" Не ќе Гребење ,Бледнеат (УВ Отпорни) или Кора �

DEN 1140.80
HALDIS 3D BL Touch Mount, BL-Touch Auto Senting Sensor Sensor Stens Mount Holder Stand Fixed дел за V6 Hotend V6 вулкан Hotend Свеж
HALDIS 3D BL Touch Mount, BL-Touch Auto Senting Sensor Sensor Stens Mount Holder Stand Fixed дел за V6 Hotend V6 вулкан Hotend

1 Алуминиум, добро дупчат ЦПУ, црна завршница за рафиниран изглед 2 За Haldis 3 D печатач Боуден Екстрадер сам

DEN 1142.40